Oświetlenie techniczne — gdzie sprawdza się najlepiej?

Napisany: 2019-07-29 12:35:03 przez setugo

Praktycznie w każdym artykule skupiamy się na designie. Rozbieramy rozmaite stylistyki na czynniki pierwsze, dobierając do nich lampy równie praktyczne, co estetyczne. Obudzeni w środku nocy bezbłędnie wyrecytujemy Ci listę najnowocześniejszych trendów aranżacyjnych i nurtów w architekturze wnętrz. Wiemy, jacy producenci oświetlenia swoimi nowymi kolekcjami rozgrzewają branżę do czerwoności i kto nakreśla nowe ścieżki. Jest jednak pewna kategoria produktowa, która od dziesięcioleci konsekwentnie opiera się wszelkim trendom, zaś design odgrywa w jej przypadku rolę trzecioplanową, ustępując miejsca funkcjonalności oraz trwałości. O czym mowa? O oświetleniu technicznym, rzecz jasna. Pracując w garażu czy przydomowym warsztacie nie zwracamy przecież uwagi, czy świecący nad naszymi głowami abażur odpowiada najgorętszym trendom. Podobnie z oświetleniem zewnętrznym, które najczęściej również pełni rolę praktyczną. W jakich konkretnie przypadkach najlepiej sprawdza się proste, za to wydajne oświetlenie techniczne? Przeanalizowaliśmy dla Was ten temat! 

Oświetlenie techniczne do garażu — plafony, które uwiodą Cię swoim urokiem

Choć z założenia garaż jest miejscem przeznaczonym dla samochodu, w domach jednorodzinnych często pełni przy okazji rolę piwnicy oraz składziku. Zamiast nosić rzeczy na strych lub do piwnicy, łatwiej po prostu przenieść je do tego pojemnego pomieszczenia. Aby nie utonąć w zalewie przedmiotów częściej albo rzadziej używanych, wnętrze garażu obowiązkowo musi być wyraźnie oświetlone. Nie dokładajmy jednak kolejnych, stojących na podłodze czy szafkach elementów wyposażenia, do tego pomieszczenia polecamy przede wszystkim plafony. Co ciekawe, wcale nie musi być to kwadratowy, biały i plastikowy plafon, jaki najczęściej przychodzi nam na do głów, gdy myślimy o tym rodzaju opraw. Wręcz przeciwni, w tej kategorii produktowej zadziały się prawdziwe cuda, a plafony — choć nadal trwałe i praktyczne — mają dziś do zaoferowania coś więcej, niż tylko światło. Twojej uwadze polecamy więc modele WILKINSON marki Quoizel oraz VORADA od EXO Lighting, które świetnie oddają zmiany, jakie zaszły w myśleniu producentów. Dla miłośników klasyki mamy z kolei oprawę TEQUILA, sygnowaną logo Argon — nawet jasny, kwadratowy plafon może dziś wyglądać naprawdę obłędnie!
 

Praktyczne i funkcjonalne oświetlenie techniczne do przydomowego warsztatu

Drugie na tapetę bierzemy… oświetlenie warsztatowe, czyli kategorię produktową stworzoną z myślą o entuzjastach majsterkowania w zaciszu własnego domu. Wiele osób przydomowy warsztat organizuje w garażu, plafony to jednak za mało, by dobrze i wyraźnie doświetlić miejsce pracy. Aby nie poucinać sobie palców, przyda Ci się lampa taka jak FELIX — jej ustawienie możesz regulować w kilku płaszczyznach, nakierowując strumień światła dokładnie na obszar roboczy. Ale to nie koniec. Po co marnować cenną powierzchnię na podstawę lampki, skoro możesz ją przykręcić do blatu? To właśnie wyróżnia oprawę marki Spotlight od setek innych lamp biurkowych. To nie tylko kwestia wygody, ale i bezpieczeństwa — mocne mocowanie do blatu niweluje ryzyko przypadkowego zrzucenia lampy ze stołu.
 

Oświetlenie techniczne zewnętrzne, które poprowadzi Cię do domu

Do pojemnego worka z oświetleniem technicznym zalicza się także wszelkiego rodzaju oświetlenie ścienne zewnętrzne, za sprawą którego nawet ciemną nocą bezpiecznie trafisz do domu. Tych opraw nie szukaj na stronach z instalacjami oświetleniowymi wewnętrznymi. Ponieważ znajdują się na zewnątrz, muszą być odporne na wiatr, pył, piach, skrajne temperatury i wilgoć pod postacią śniegu oraz deszczu. Zewnętrzne kinkiety, bo o nich mowa, wbudowuje się w elewację bądź montuje na niej. Mimo stosunkowo niewielkiego rozmiaru, są to chyba jedne z najciekawszych modeli, jakie mamy dziś do zaprezentowania. Spójrz chociażby na oprawy ADAY, LEVANTE, AILO czy RHIN, wszystkie od tego samego producenta — marki Dopo. Każdy z tych kinkietów to nie tylko trwałe i praktyczne oświetlenie techniczne, ale też naprawdę stylowa oprawa oświetleniowa.
 

Reflektory na szynoprzewodach — stylowe oprawy do roboczych przestrzeni

Jednym z naszych ulubionych rozwiązań, wybornie sprawdzającym się w przestrzeniach technicznych, są reflektory na szynoprzewodach. Posiadają one zalety oświetlenia punktowego, a więc naprawdę wyraźnie doświetlają konkretne miejsce, a dzięki szynoprzewodom możesz zamontować je w większych grupach, jeszcze bardziej zwiększając ich efektywność. Reflektory na szynoprzewodach stanowią przy tym miłe dla oka przełamanie surowej, technicznej przestrzeni. W przestrzeniach roboczych najlepiej sprawdzą się modele proste i minimalistyczne, takie jak PIXO czy TOLEDO, stworzone przez markę Cleoni.
  

Chociaż analizując oświetlenie zewnętrzne, skupiliśmy się na pomieszczeniach w prywatnych domach oraz przestrzeniach na posesjach, większość tych opraw z równie dużym powodzeniem odnajdzie się w zakładach pracy czy profesjonalnych warsztatach. Wszystkie je łączy nieprzeciętna praktyczność, trwałość i wygoda użytkowania, a więc właśnie to, co stanowi dla nas priorytet, gdy szukamy oświetlenia technicznego.