Szynoprzewody - oświetlenie na miarę XXI wieku

Szynoprzewody - oświetlenie na miarę XXI wieku

Przywykliśmy już do tego, że wraz z biegiem lat zmieniają się trendy wnętrzarskie, a w świecie designu pojawiają się coraz to kolejne trendy. Jednakże tylko bardziej uważny obserwator dostrzeże, iż podobnym zmianom ulegają także trendy architektoniczne. Zmieniają się nasze domy i mieszkania — wykorzystywane materiały, kolory, ogólne kształty — tak, że te współczesne w niczym nie przypominają budynków stawianych 10 czy 15 lat temu. Siłą rzeczy wraz z tymi trendami zmianie ulega całkowita infrastruktura, towarzysząca domom mieszkalnym. Najsilniej widać to instalacjach oświetleniowych. Ostatnio postawiliśmy sobie za zadanie wytypowanie opraw, które najlepiej oddają ducha XXI wieku. Nasz wybór padł na reflektory na szynoprzewodach. Sprawdź, jakie są ich zalety i w jakich pomieszczeniach wypadają szczególnie dobrze. 

Reflektory na szynoprzewodach — Twój ratunek w dużych pomieszczeniach

Choć reflektory na szynoprzewodach raczej nie kwalifikują się, by być głównym i podstawowym oświetleniem w Twoim salonie, fenomenalnie sprawdzą się w pomieszczeniach większych lub nietypowo rozbudowanych, jako oprawy dodatkowe. Jeżeli nie chcesz wypełniać swojego domu wieloma lampami stojącymi bądź wiszącymi, zawieszone na dyskretnych szynoprzewodach reflektory będą dla Ciebie prawdziwym wybawieniem. Tym bardziej, że z założenia ten typ opraw montuje się w grupach złożonych z trzech-czterech sztuk. Tak więc pomimo iż reflektor w pojedynkę całego salonu nie doświetli, to już umiejętnie zamontowany wraz z kilkoma innymi skutecznie rozproszy mrok w odnogach bądź zakamarkach.
 

Szynoprzewody i reflektory — idealne do domów, w których rządzi sztuka

Reflektory na szynoprzewodach pokochają także miłośnicy sztuki, którzy postanowili zapełnić swój dom obrazami i rzeźbami. Bo choć do podświetlenia pojedynczych miejsc poleca się zwykle oświetlenie typu spot, to reflektory na szynoprzewodach spełniają tę funkcję z równym, a może nawet i większym powodzeniem. Dlaczego? Dzięki rozmieszczonym na szerszych szynach oprawom możesz łatwiej oświetlić większy obszar, co sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku większych dzieł sztuki. Na plus zaliczamy także prostszy montaż — trzy reflektory zamontujesz na jednej szynie, co równa się konieczności wywiercenia tylko jednego otworu. Tymczasem trzy lampy typu spot to trzy zupełnie osobne oprawy, które montuje się niezależnie od siebie.
 

Wąski korytarz lub nieustawny przedpokój? Wybierz reflektory na szynoprzewodach

Po ten wariant oświetlenia powinni sięgnąć ponadto właściciele domów i mieszkań o podłużnym, wąskim korytarzu lub przedpokoju. Takie przejście niełatwo oświetlić przy użyciu stojących lamp podłogowych, zaś w wąskich przestrzeniach zwisające abażury mogą przytłoczyć wnętrze. Dobrym pomysłem na wybrnięcie z takiego aranżacyjnego impasu są kinkiety, ale one nie zawsze wpasowują się w preferowany przez mieszkańców styl wykończenia domu. Co innego reflektory na szynoprzewodach — te można dopasować niemalże do każdego designu. W podłużnych korytarzach po raz kolejny docenimy szynoprzewody za to, że przy jednym montażu instalujemy aż trzy źródła światła — jest to niebagatelne ułatwienie wobec pojedynczo montowanych opraw.
 

Zalety reflektorów, które sprawdzą się garerobach

Udało Ci się spełnić marzenie o obszernej garderobie, wypełnionej szafami? Świetnie, teraz trzeba ją już tylko dobrze doświetlić, w końcu dobieranie gustownej kreacji po ciemku może się skończyć naprawdę bardzo źle. Reflektory na szynoprzewodach sprawdzą się w garderobie dużo lepiej, niż inne rodzaje opraw wewnętrznych. Instalując raptem dwa szynoprzewody w odpowiednim ułożeniu możesz sobie zagwarantować, że miejsce w którym będziesz testować stylizacje, zostanie dokładnie doświetlone z każdej strony. Co więcej, reflektory renomowanych producentów dają światło wyraźne, ale zbliżone do dziennego, tak więc nie przekłamują kolorów.
 

Reflektory na szynoprzewodach — idealne do toaletki

Pozostając wciąż w kobiecych klimatach warto wspomnieć, że oprawy na szynoprzewodach z równie pomyślnym efektem wypadają jako oświetlenie toaletki. Tu również na ich plus zaliczamy montaż (to kilka razy mniej pracy, niż w przypadku pojedynczych świetlówek) i korzyści płynące z możliwości swobodnego sterowania głowicami reflektorów — kierunek padania światła możesz dopasować do aktualnych potrzeb, dzięki czemu oprawy na szynoprzewodach zastąpią Ci inne lampy.
 

Nowoczesne i niecodzienne oświetlenie do łazienki — reflektory na szynoprzewodach

Ze względu na swoją nowoczesną konstrukcję, reflektory na szynoprzewodach stają się naturalnych wyborem do kuchni i łazienki. To pomieszczenia, w których panują specyficzne warunki — głównym wrogiem instalacji oświetleniowych jest wysoka wilgotność — dlatego też nie każda oprawa może w nich zawisnąć. Oczywiście, również nie każdy reflektor będzie z automatu spełniał odpowiednie normy, ale poszukując lampy odpornej na wilgoć zdecydowanie najszybciej znajdziesz ją właśnie w sekcji z reflektorami. Co więcej, w łazience zwykle ograniczamy się do zainstalowania jednej lub dwóch instalacji oświetleniowych, pragnąć oszczędzić miejsce i zminimalizować ryzyko wystąpienia aranżacyjnego chaosu. W tym wypadku regulowane głowice reflektorów — podobnie jak przy toaletce — zastąpią Ci kilka różnych źródeł światła.
 

Jak widzisz, za reflektorami na szynoprzewodach przemawia wiele argumentów. Dla niektórych będzie to montaż o niebo prostszy, niż w przypadku pojedynczych świetlówek, dla innych praktyczne korzyści płynące z obrotowych głowic, jeszcze inni cenić będą tajemniczy i subtelny urok padającego z nich światła. Niezależnie od tego, czym Ciebie urzekł ten rodzaj instalacji oświetleniowych, musisz przyznać, że doskonale pasują do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz!

Polecane produkty
Zobacz wszystkie