Jaka lampa do czytania? Jak wybrać najlepszą?

Napisany: 2022-12-20 15:06:33 przez Marek

Nie ulega wątpliwości, że czytanie poszerza zasób słownictwa, poprawia pamięć, a także wpływa na kreatywność i pobudza wyobraźnię. Ciekawa książka jest przez wiele osób uznawana za najlepszą formę relaksu po stresującym dniu w pracy lub szkole. Warto jednak zaznaczyć, że czas na delektowanie się fabułą ulubionej powieści zazwyczaj znajduje się dopiero wieczorem, co wymaga zastosowania dobrego oświetlenia. Dobra lampa do czytania powinna zarówno rzucać odpowiednią ilość światła na tekst, jak i dbać o wzrok czytającego.

Wybór lampy do czytania - co trzeba wiedzieć?

Rodzaj oświetlenia w przypadku czytania książek (zwłaszcza po zapadnięciu zmroku) odgrywa kluczową rolę. Biorąc pod uwagę fakt, że bardzo mało osób ma czas na to, aby choć chwilę spędzić z powieścią w ciągu dnia, lampa umieszczona w sypialni lub salonie powinna spełniać wymagane kryteria. Proces czytania wpływa w dużym stopniu na rozwój człowieka, zatem rozkoszowanie się treścią utworu literackiego musi być czynnością przyjemną. Należy zaznaczyć, że przy nieodpowiednim świetle oczy się przemęczają, co w konsekwencji może prowadzić do pogorszenia wzroku.

Niewątpliwie najlepsze do czytania jest światło dzienne, jednak gdy odkłada się tę czynność na wieczór, gdy jest już ciemno, musi wystarczyć sztuczne źródło światła. Jednym z najważniejszych parametrów, na który należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze lampy do czytania, jest barwa emitowanego światła. W zależności od indywidualnych preferencji można wybrać ciepłe lub zimne oświetlenie. Jednak w tym przypadku warto iść nieco na kompromis i wybrać pośredni kolor. Najbardziej odpowiednie będzie takie, którego barwowa temperatura oscyluje pomiędzy 3300 a 5500 Kelwinów.

Aby zapewnić sobie komfort podczas czytania książki, warto również przyglądnąć się ustawieniu, a także sposobowi montażu lampy. Źródło światła musi znajdować się bezpośrednio za plecami czytającego, nie oślepiając jego wzroku. Równie ważna jest też odległość między lampą a kartkami, która z reguły powinna wynosić od 30 do 40 centymetrów.

Lampka nocna do czytania wieczornej lektury

Nie ma nic przyjemniejszego niż czytanie ulubionej powieści w miękkim łóżku. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie tylko i wyłącznie wtedy, gdy oświetlenie jest odpowiednio dobrane. W niektórych przypadkach oświetlenie sufitowe bywa niewystarczające, toteż warto zainwestować w nocną lampkę.

Klasyczne lampki nocne najczęściej stawiane są na małych stolikach, nieopodal łóżka. Są one z reguły wyposażone w materiałowe abażury oraz niewielkie żarówki, uwalniające dostateczną ilość światła. Niemniej jednak jest to nieco niewygodne, ponieważ żadna lampka nocna, umiejscowiona obok łóżka nie jest w stanie odpowiednio oświetlić czytanej treści. Dlatego coraz większa liczba osób decyduje się na zakup nowoczesnych modeli, przybierających innowacyjne kształty i wzory.

Nowoczesny kinkiet

Obecnie dużą popularnością cieszą się kinkiety LED występujące w oryginalnych formach. Te niewielkie lampki ścienne montowane są w większości przypadków nad łóżkiem, co oznacza, że nie wymagają dodatkowej przestrzeni ani stolika. Takie rozwiązania znakomicie wyglądają zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Modele odpowiednio dopasowane do aranżacji i głównego oświetlenia staną się zachwycającym dodatkiem, przyciągającym wzrok niejednego gościa.

Do czytania książek w łóżku świetnie sprawdzą się lampy z regulowanymi kloszami i ruchomym ramieniem. Zainstalowana żarówka powinna emitować delikatne promienie o ciepłej barwie, zbliżonej do światła dziennego. Dobrze jest, jeśli takie oświetlenie jest energooszczędne, co dodatkowo zapewni funkcjonalność użytkowania.

Lampa do czytania w salonie

Często zdarza się, że salon jest bardzo dużym pomieszczeniem, którego nie sposób zagospodarować. W takiej sytuacji można urządzić w nim niewielki kącik do czytania. Do stworzenia wspomnianej przestrzeni nie trzeba wiele. Wystarczy jedynie wygodne siedzenie, regał na dzieła literackie i co najważniejsze - odpowiednie oświetlenie.

Najlepszym źródłem światła do czytania na kanapie lub fotelu są lampy stojące. Podłogowe modele LED są w stanie nie tylko umilić wieczór z ulubioną książką, lecz również pełnią funkcję dekoracyjną. Należy dodać, że z powodzeniem zastępują oświetlenie sufitowe, a zarazem znakomicie doświetlają dany obszar w pomieszczeniu.

Niezawodne lampy podłogowe

Żadne lampy wiszące nie oświetlą samodzielnie całego pokoju, a szczególnie, gdy pomieszczenie służy do wykonywania czynności precyzyjnych, czytania książek etc. Z drugiej strony nie zapewni tego tylko jedna lampa stojąca. Oznacza to, że oba typy źródeł światła muszą się wzajemnie uzupełniać. W tym celu świetnie sprawdzi się lampa sufitowa Aro T-3541S, która oprócz zachwycającego wyglądu zapewnia techniczne rozwiązania wysokiej jakości.

Oświetlenie stojące składa się ze stopy, prostej i długiej podstawy, a także klosza często wykonanego z tkaniny. Klasyczne modele przyczyniają się do wzbogacenia stylistyki o niekonwencjonalny element dekoracyjny. Aby stworzyć niebanalną wyspę świetlną, można również postawić na bardzo modne tripody, przypominające statyw kamery. Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie, ponieważ lampę można w każdej chwili przenieść w inne miejsce.

czytanie książek

Lampy do czytania z klipsem

Wysoki komfort podczas nocnego czytania zapewniają lampy z klipsem, cieszące się coraz większym uznaniem wśród miłośników literatury i nie tylko. Ich podstawową zaletą jest możliwość dowolnego zmieniania miejsca montażu. Najczęściej mocowane są na krawędziach mebli (półki, regału, biurka, stołu) w taki sposób, aby nie doszło do przewrócenia. Tego typu lampy świetnie oświetlają przestrzeń, zapewniając odpowiednią ilość światła, potrzebną do czytania książek, przeglądania gazet etc. Lampki zaciskowe w stylu nowoczesnym wyposażone są zarówno w zwykłe żarówki żarowe, jak i halogeny. Często mają bardzo elastyczną konstrukcję, co umożliwia zmianę kierunku światła.

Podsumowanie

Najlepsze lampy do czytania to takie, które oprócz odpowiedniego oświetlenia książki, oszczędzają energię oraz wzrok człowieka. Niezależnie od tego, gdzie znajduje się kącik czytelniczy, zawsze trzeba zwracać uwagę na jego solidne oświetlenie. Tradycyjne lampki nocne powoli przechodzą do lamusa, toteż warto postawić na innowacyjne rozwiązania i zainwestować w nowoczesne modele.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię