Solarne lampy do ogrodu - 9 rzeczy, które musisz o nich wiedzieć

Napisany: 2022-10-05 12:17:54 przez Marek

Oświetlenie zewnętrzne wprowadza do ogrodu przytulną atmosferę i rozświetla alejki wokół domu. Zasilane energią słoneczną lampy solarne to jedne z najchętniej wybieranych źródeł światła montowanych na zewnątrz domu. Ich przyjemne odcienie stwarzają niezwykły klimat i zachęcają do spędzania czasu w ogrodzie podczas letnich wieczorów, zimą zaś lampy solarne stanowią doskonałą ozdobę otoczenia. Co warto wiedzieć o lampach ogrodowych, jak działają lampy solarne i jakie wyróżniamy ich rodzaje? Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o lampach do ogrodu!

Lampy ogrodowe solarne - co warto wiedzieć?

Lampy solarne to wręcz nieodłączny element każdego ogrodu. Swoim delikatnym światłem dekorują wąskie uliczki wokół domu lub podświetlają ogrodzenie i rośliny. To ekologiczne rozwiązanie, które stało się doskonałą alternatywą dla montażu tradycyjnych lamp czerpiących energię z sieci energetycznej.

Co ważne, lampy ogrodowe mogą stanowić dekorację nie tylko nocą, ale także za dnia. Na rynku dostępne jest mnóstwo modeli lamp solarnych, które doskonale wpasowują się w styl zarówno tradycyjnego, jak i nowoczesnego ogrodu. O czym warto wiedzieć, decydując się na zakup oświetlenia zewnętrznego do ogrodu?

1. Jak działają lampy solarne ogrodowe?

Lampa solarna do działania i wytwarzania światła wykorzystuje podstawowe zjawiska fizyczne. Na górnej części lampy montowane są ogniwa fotowoltaiczne, które pobierają energię ze słońca. Następnie znajdujące się wewnątrz lampy elementy zamieniają energię słoneczną na prąd, który zasila akumulator lampy. Naładowany akumulator z kolei zapewnia dostarczanie przez lampę światła.

Oświetlenie solarne ładuje się za dnia, a nocą, gdy do czujników nie docierają promienie słoneczne, lampa wytwarza światło. Brak okablowania umożliwia zamontowanie lamp solarnych w dowolnym momencie, zarówno przed, jak i po urządzeniu ogrodu. Ponadto takie oświetlenie może być zamontowane przy chodniku, na trawie, a także przy różnego rodzaju dekoracjach lub roślinach w ogrodzie bez obaw o poprowadzenie kabli.

2. Lampy solarne do ogrodu - gdzie je zamontować?

Wybór odpowiedniego miejsca ma ogromne znaczenie przy montażu lamp solarnych. Dostęp do wymaganej ilości światła wpływa na prawidłowe działanie oświetlenia zewnętrznego. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć umiejscowienie lamp. Warto wybrać miejsca, do których dociera dużo energii słonecznej przez wiele godzin w ciągu dnia. Najlepiej zamontować oświetlenie po stronie południowej lub południowo-zachodniej - wówczas można mieć pewność, że lampy pobiorą najwięcej energii ze słońca.

Podczas montażu oświetlenia należy wziąć pod uwagę także inne źródła światła. Przede wszystkim lampy solarne nie powinny znajdować się w pobliżu światła ulicznego lub innego oświetlenia, które dość mocno rozświetla otoczenie. Wpadające do ogrodu światło z innych lamp może zaburzyć pracę czujników oświetlenia solarnego, co spowoduje, że nie wyczują one zmroku i po prostu się nie zaświecą. Przy ustalaniu rozmieszczenia lamp należy także pamiętać, aby ustawiać je w odległości 1,5 metra od siebie.

3. Lampki solarne i długość świecenia

To, jak długo lampa solarna będzie świecić, zależy głównie od pojemności akumulatora, który zamienia zgromadzoną energię w prąd. Im większa będzie pojemność, tym dłużej oświetlenie będzie dostarczać światło bez konieczności kolejnego ładowania. Ponadto pod uwagę należy wziąć moc lampy. Popularne oprawy LED emitują mocne światło bez pobierania dużej ilości prądu, dzięki czemu mogą świecić dłużej. Co ciekawe, fotoogniwa cechują się długą żywotnością, co sprawia, że lampy solarne przy regularnym ładowaniu mogą dostarczać światło przez nawet 100 tysięcy godzin!

oświetlenie solarne

4. Uruchamianie lampy solarnej

Solarne lampy włączają się niezależnie od użytkownika. Zamontowane w nich czujniki zmierzchowe samodzielnie wykrywają brak dostępu do światła słonecznego i powodują włączanie lamp. Nie ma więc konieczności pamiętania o uruchamianiu oświetlenia, a gdy lampy wyczują, że zmrok ustaje i pojawia się wystarczająca ilość światła, oświetlenie się wyłączy.

Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie lamp solarnych z czujnikiem ruchu. Wówczas oświetlenie pracuje na takich samych zasadach jak lampy bez czujnika, jednak włącza się ono dopiero w momencie dostrzeżenia w pobliżu ruchu. Takie lampy najczęściej montowane są przy wyjściu z domu lub na ścieżce prowadzącej np. do drewutni lub na taras.

5. Mruganie lamp solarnych

Często zdarza się, że solarna lampa zewnętrzna po zmroku zaczyna mrugać. Wiele osób myśli wówczas, że lampa nie zdążyła się wystarczająco naładować i dlatego nie wytwarza regularnego światła. Jest to jednak zjawisko nieprawidłowe, które świadczy o problemach z elektroniką oświetlenia. Umieszczona w nasłonecznionym w ciągu dnia miejscu lampa powinna wytwarzać stałe i nieprzerywane światło. W przypadku gdy oświetlenie zaczyna mrugać, warto skontaktować się z serwisem w celu zdiagnozowania problemu.

6. Jak długo ładują się lampy solarne?

Czas ładowania lamp solarnych zależy od wielu czynników. Przede wszystkim znaczenie ma umiejscowienie oświetlenia oraz panująca na zewnątrz pogoda. Przy zachmurzonym niebie lampy mogą ładować się dłużej niż w pełnym słońcu. Ponadto na długość ładowania wpływa także pojemność akumulatora. Im bardziej jest on pojemny, tym więcej czasu potrzebuje, aby się naładować. Przy słonecznej pogodzie długość ładowania lamp wynosi około 6 godzin, natomiast w deszczowym dniu lub zimą ten czas może się wydłużyć nawet do kilkunastu godzin.

7. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie lamp solarnych?

Kupując lampy do ogrodu, ważne jest, aby wybrać modele, które będą spełniać nasze oczekiwania. Przymierzając się do zakupu, warto zwrócić uwagę na rodzaj źródła światła, a także na moc lampy. Ponadto należy sprawdzić barwę światła i zdecydować się na takie oświetlenie, które zarówno rozświetli ogród, jak i stworzy w nim przyjemną atmosferę. Warto pamiętać, że chłodniejsze barwy oświetlą większą powierzchnię, cieplejsze światło zaś stworzy przytulniejszy klimat w ogrodzie.

Co więcej, przy wyborze lampy należy zwrócić uwagę na jej wykonanie. Warto wybrać solidne oświetlenie, które posłuży przez wiele lat. Ponadto, aby lampy długo cieszyły oko, warto zdecydować się na oświetlenie ze stopniem ochrony IP44. Wówczas można mieć pewność, że lampy są zabezpieczone przed deszczem padającym pod dowolnym kątem, a także przed ciałami stałymi o wielkości ponad 1 mm.

8. Rodzaje lamp solarnych

Do najpopularniejszych lamp solarnych należą przede wszystkim:

  • Lampa ścienna - Montowana bezpośrednio na ścianie budynku. Może stanowić pojedyncze źródło światła lub dodatkowo pełnić funkcję podświetlenia numeru domu.

lampa ścienna

  • Oprawy z czujnikami ruchu - Mogą występować zarówno w formie naściennej, jak i montowanej przy ziemi. Zaświecają się w momencie wyczucia przez czujnik ruchu.

lampa z czujnikiem ruchu

  • Lampa stojąca - Może zostać zamontowana przy budynku lub bezpośrednio na chodniku. Takie oprawy najczęściej występują w zestawie z czujnikami ruchu.

lampa solarna stojąca

  • Lampki solarne do ziemi - Wkłada się je bezpośrednio do podłoża, dzięki czemu nie wymagają dodatkowego montażu. Można je umieścić zarówno na trawie, jak i w donicy.

lampka solarna do ziemi

9. Zalety lamp solarnych

Lampy solarne są przede wszystkim dużo bardziej energooszczędne niż inne lampy ogrodowe. Pobieranie energii ze słońca i zamienianie jej w energię elektryczną sprawia, że oświetlenie solarne jest ekologiczne i nie ma większego wpływu na przyrodę. To z kolei przekłada się na zmniejszenie użycia prądu - a co za tym idzie - obniżenie kosztów za prąd.

Ponadto jedną z głównych zalet lamp solarnych jest ich długa żywotność i wytrzymałość na czynniki atmosferyczne takie jak deszcz czy mróz. Co więcej, lampy solarne są całkowicie bezobsługowe. Oznacza to, że gdy zapadnie zmrok, nie ma potrzeby samodzielnego włączania oświetlenia, a rano wyłączania go, gdyż uruchomi się i zgasi automatycznie.

Kolejną ważną zaletą jest to, że lampy solarne pozwalają rozświetlić ciemne miejsca w ogrodzie oraz wyeksponować piękne rośliny i inne ozdoby. Co więcej, to także niezwykle praktyczne rozwiązanie, które umożliwia oświetlenie ścieżek i udekorowanie przestrzeni wokół domu.

Podsumowanie

Lampy solarne od wielu lat zyskują na popularności. Ich przyjemne światło nie tylko stwarza wyjątkowy klimat wokół domu, ale także rozświetla nocą ogród. Przed wyborem oświetlenia solarnego do ogrodu warto zapoznać się z informacjami na jego temat, aby dokonać odpowiedniego zakupu i wiedzieć, w jakich miejscach zamontować lampy, aby te służyły przez wiele lat.