Oryginalny żyrandol do kuchni — na co zwrócić uwagę?

Oryginalny żyrandol do kuchni — na co zwrócić uwagę?

Paradoksalnie, zadaniem lampy nie zawsze jest świecenie. Często wykorzystujemy instalacje oświetleniowe do umiejętnego budowania nastroju. W tym celu rozmieszczamy je w odpowiedniej konfiguracji, manipulujemy również intensywnością światła. Nic nie tworzy romantycznej atmosfery tak dobrze, jak przygaszone lampy. Są jednak miejsca, w których bez wyraźnego światła nie moglibyśmy należycie funkcjonować. Mowa oczywiście o kuchni i nie chodzi jedynie o to, że bez należytego oświetlenia poobcinalibyśmy sobie palce! W kuchni kluczową rolę odgrywa czystość, dokładność i precyzja — a o nich bez dobrego żyrandola możemy co najwyżej pomarzyć. Spójrzmy więc, co warto zamontować pod kuchennym sufitem, aby było praktycznie, ale nie nudno!

Żyrandole na listwach — razem raźniej

Dla osób, których kuchnia ma podłużny kształt, świetnym wyborem będzie potrójna, a nawet poczwórna lampa. Mniejsze, zawieszone na jednej listwie żyrandole to świetny kompromis pomiędzy designem a funkcjonalnością. Czułeś, że jedna lampa to za mało, a z drugiej strony nie mogłeś się przekonać do zainstalowania kilku świetlówek? Problem rozwiązany! Lampy na listwach — takie jak ROCK od Zuma Line — posiadają zwykle możliwość regulacji wysokości, pozwalając na maksymalne dopasowanie do oczekiwań właściciela.

Jeżeli szukasz rozwiązania właśnie w takim stylu, jednak nie przemawia do Ciebie wizja kilku żyrandoli, świetną alternatywę przygotowała firma Dobac. Ich wisząca listwa LED-owa FORTIS z jednej strony doskonale oświetla podłużne pomieszczenia, a z drugiej wciąż wygląda jak jedna instalacja oświetleniowa.
 

Witaj w geometrycznym raju — żyrandole dla fanów prostych form

Fani geometrycznych wzorów będą zachwyceni kolekcją CARSTEN od marki SPOTLight. Żyrandole pełnią w niej funkcję wyłącznie ozdobną, składają się bowiem z jednej, metalowej listwy, która przyjmuje kształt trójkąta, koła lub kwadratu. To ciekawe rozwiązanie pozwala również skupić uwagę na świetlówce, dlatego do tych lamp polecamy żarówki dekoracyjne. Oczywiście, taki żyrandol nie sprawdziłby się w pomieszczeniu, gdzie chcielibyśmy uzyskać intymną atmosferę. W kuchni zależy nam jednak przede wszystkim, aby widzieć wyraźnie, dlatego linię CARSTEN uznajemy za wprost stworzoną do tego pomieszczenia.
 

Designerski żyrandol do kuchni

Szukasz żyrandolu o naprawdę niezwykłym designie, ale wciąż zależy Ci na dokładnym oświetleniu całego pomieszczenia. Model NEVA marki Jadar to spełnienie Twoich marzeń. Osobom z bardziej bujną wyobraźnią może przywodzić na myśl mewy latające nad nadmorską plażą — zwłaszcza jeśli nie poprzestaniesz na jednej sztuce i postanowisz zainstalować większą liczbę tych lamp. Posiadają one trzy warianty rozmiarowe, różniące się między sobą wysokością oraz długością. Mimo swoich niezwykłych kształtów żyrandol NEVA nie przesłania żarówki, pozwalając jej świecić z pełną mocą.
 

Klasyczne żyrandole do kuchni — gdy blask to podstawa

Kusi Cię klasyczna stylistyka, a żyrandol to dla Ciebie przede wszystkim blask i kryształki? Przyjrzyj się bliżej projektom marki Zuma Line. Modele takie jak SINTRA, TREVE, MEDA czy MADA to kwintesencja szyku i elegancji. Doskonale wpasują się w kuchnie urządzone w stylu glamour, o błyszczących blatach i wytwornych frontach. Żyrandol, chociaż bogato zdobiony, nie przesłania nadmiernie światła. Dzięki temu wszystkie wymienione przez nas modele spełniają podstawowy warunek — są świetnym źródłem intensywnego światła — przez co rekomendujemy je do kuchni.

 

Okrągłe żyrandole do kuchni — jedna lampa zamiast kilku

Sprzedażowym hitem ostatnich miesięcy są lampy okrągłe — i nie tyczy się to wyłącznie lamp sufitowych, jednakże właśnie o tych dzisiaj piszemy. Może to być jeden, zamknięty okrąg, jak w modelu CIRCLE marki Zuma Line, może to być również konstrukcja składająca się z dwóch lub nawet trzech okręgów, jak w lampach AXEL firmy Italux. Swoją wariację na ten temat zaprezentowała także marka Markslojd, której wisząca lampa PLATE przyjmuje kształt dysku. Każda z nich to nie tylko efektowny element wyposażenia, lecz także efektywny element oświetlenia. Okrągłe lampy świetnie sprawdzają się w dużych pomieszczeniach, z pozoru niemożliwych do oświetlenia przy użyciu wyłącznie jednego żyrandola. Te niepozorne ślicznotki to po prostu żyrandole do zadań specjalnych.
 

Plafony do kuchni — eleganckie i designerskie lampy sufitowe do kuchni

Chociaż skupiliśmy się dzisiaj na żyrandolach, jeden akapit postanowiliśmy poświęcić plafonom. Od żyrandoli odróżnia je to, że plafony montuje się bezpośrednio na suficie, nie ustępują im jednak pod względem designu. Spójrzcie chociażby na model CENTAURUS — zapierającą dech w piersiach szklaną konstrukcję, która na pierwszy rzut oka przypomina raczej futurystyczną rzeźbę, niż element wyposażenia. Nawet jeżeli szukasz modelu o typowym dla plafonów, płaskim kształcie, wciąż nie musisz rezygnować z niepowtarzalnego wyglądu — modele MOA i MOREN od Zuma Line to zgrabna kombinacja jednego z drugim. Miłośnicy stonowanego minimalizmu ustawią się natomiast w kolejce po plafony firmy AZzardo — FALCO czy MONZA ROUND to niewielki rozmiar, wysoka intensywność światła i niewielki rozmiar.


 
Szukając oświetlenia do kuchni, często stajemy przed dylematem — ma być ładnie czy praktycznie? Dla nas rozwiązywanie takich problemów to przysłowiowa bułka z masłem, bowiem od lat współpracujemy z producentami, którzy umiejętnie kojarzą jedno z drugim. Jeśli więc i dla Ciebie wybór żyrandola okazał się trudniejszy, niż sądziłeś, jesteś w dobrym miejscu — łączenie designu z funkcjonalnością to nasza specjalność!

Polecane produkty
Zobacz wszystkie