10 powodów, dla których warto oświetlić teren zewnętrzny wokół domu

10 powodów, dla których warto oświetlić teren zewnętrzny wokół domu

Teren wokół domu może być zapowiedzią tego, co znajduje się w budynku. Jeżeli stąpa się rozświetloną ścieżką, o wiele przyjemniej przekracza się próg mieszkania. Oświetlenie zewnętrzne łączy w sobie walory estetyczne i funkcjonalne. Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na lampę w ogrodzie. My postanowiliśmy wymienić aż 10 argumentów za tym, że oświetlenie zewnętrzne jest zawsze dobrym pomysłem.

1. Wyższy stopień bezpieczeństwa

Tereny miejskie są przeważnie dobrze oświetlone, jednak często nie można tego samego powiedzieć o wsiach i przedmieściach. Poruszanie się tam po zmroku stanowi wielkie wyzwanie, nie mówiąc już o próbie trafienia na przystanek autobusowy. Oświetlenie ogrodu zwiększa poziom bezpieczeństwa posesji. Właściciele są w stanie bez problemu zaobserwować, kto akurat zbliża się do domu. 

2. Oświetlenie newralgicznych punktów

Większość ogrodów posiada jakieś newralgiczne punkty. Może to być krzywo ułożona kostka brukowa, wystający korzeń albo dziura, którą już dawno temu miało się zakopać. Po ciemku łatwo jest potknąć się i wyrządzić sobie krzywdę. Oświetlenie pomoże zapobiec podobnym wypadkom.

3. Komfortowe wejście do domu

Frontowe drzwi są jedną z najważniejszych części domu. Jednak po ciemku, zwłaszcza goście, mogą mieć problem z trafieniem do właściwego miejsca. Oświetlenie sprawi, że nikt nie będzie miał kłopotu z zawitaniem do odpowiedniego wejścia. Przed drzwiami często wykorzystywane są lampy wiszące, kinkiety, a także spotlighty.

4. Podświetlenie wjazdu do garażu

Wjazd do garażu jest miejscem, które przez wiele osób jest wykorzystywane przynajmniej parę razy dziennie. Oświetlenie tej przestrzeni zmniejsza ryzyko uszkodzenia samochodu podczas parkowania. Do podświetlenia wjazdu można wykorzystać np. lampy wpuszczane, lampy do zabudowania, lampy gruntowe oraz lampy najazdowe

5. Czujniki ruchu

Lampy z czujnikiem ruchu posiadają dwie główne zalety. Zwiększają one poziom bezpieczeństwa poprzez sygnalizowanie zbliżającej się osoby. Ponadto tego typu oświetlenie jest energooszczędnym rozwiązaniem. Zapala się jedynie wtedy, gdy jest potrzebne. 

6. Zaakcentowanie walorów przestrzeni

Ogród zupełnie inaczej wygląda w świetle dnia i w nocy. Przy pomocy oświetlenia można podkreślić szczegóły, na które przed zmrokiem nie zwraca się większej uwagi. Rubinowe cegły, efektowny drewniany płot albo klomb kwiatów. Tylko od człowieka zależy, na co skieruje strumień światła. Walory przestrzeni pięknie wydobywają m.in. kinkiety i lampy wiszące, które są źródłem rozproszonego światła. Jeżeli chce się zwrócić światło punktowe w jedno konkretne miejsce, dobrze sprawdzą się halogeny

7. Dekoracja światłem

Światło pełni nie tylko praktyczną, ale także dekoracyjną funkcję. Strumień rozproszonego światła jest w stanie nadać przestrzeni baśniowego charakteru. Doskonale spiszą się przy tym lampy wiszące oraz lampy stojące np. w formie duszków albo kul. Efektownym rozwiązaniem są również modele, które posiadają możliwość zmiany koloru emitowanego strumienia światła. Dzięki temu najpiękniejsze fragmenty ogrodu zyskają np. niebieską albo różową poświatę. 

8. Idealna przestrzeń na przyjęcia

Długie letnie wieczory sprzyjają temu, by spotykać się z przyjaciółmi i razem z nimi korzystać z pięknej pogody. Jednak nawet najdłuższy dzień kiedyś dobiega końca, dlatego warto zaopatrzyć się w oświetlenie ogrodowe. Klimatyczne latarnie, funkcjonalne kinkiety, a może modne cotton ballsy? Wybór jest naprawdę wielki, wystarczy tylko wybrać swoją ulubioną opcję.

9. Celebracja świąt

Dekoracje oraz oświetlenie są w stanie doskonale podkreślić wyjątkowy charakter wielu świąt. Girlandy ogrodowe zimą mogą przyozdabiać gałązki świerku albo sosny, by wiosną powędrować na balustradę. Lampy w formie kuli pięknie podkreślają biały puch, który pokrywa ziemię. Oświetlenie takie sprawia, że ogród zamienia się w bajkową krainę śniegu. 

 

10. Słuchanie muzyki w plenerze

Romantyczna ballada będąca tłem dla kolacji we dwoje, a może energetyczny pop wprost idealny do tańca? Dzięki zewnętrznym latarniom z wbudowanym głośnikiem Bluethooth można cieszyć się ulubioną muzyką, nawet podczas przebywania w ogrodzie. 

 

Polecane produkty
Zobacz wszystkie